اولین قسمتی که در شروع پروژه ها مخصوصا پروژه های گازرسانی با آن سروکار داریم بحث حفاری کانال می باشد بنابراین محاسبه آیتم حفاری در فهرست بها و شناخت آیتم های مرتبط با آن اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله آموزشی سعی شده است تا شما دوستان را با تمامی آیتم ها و جنبه های مختلف حفاری آشنا کنیم.

آیتم حفاری در فهرست بهای تاسیسات نفت و گاز

در هر رشته از فهرست بهای تاسیسات نفت و گاز برای محاسبه حفاری روش های متفاوتی وجود دارد که در زیر سعی خواهیم کرد که برای هر قسمت بحث های مورد نیاز را داشته باشیم.

آیتم حفاری در فهرست بهای خطوط لوله گاز شهری

آیتم های حفاری در فهرست بهای رشته خطوط لوله گاز شهری
آیتم های حفاری در فهرست بها ی رشته خطوط لوله گاز شهری

در فهرست بهای رشته خطوط لوله گاز شهری آیتم حفاری به صورت یکپارچه تمامی کارهای کناری آن هم دربر می گیرد. در آیتم های حفاری برای لوله های فلزی از سایز ۲ اینچ تا ۱۶ اینچ و لوله های پلی اتیلن از سایز ۴۰ میلیمتر تا سایز ۱۶۰ میلیمتر از آیتم های ۱۳۰۷۰۰۱ تا ۱۳۰۷۰۰۸ در نظر گرفته شده است.

این آیتم ها شامل موارد ذیل می شوند:

 • حفاری کانال تا عمق استاندارد هر سایز از لوله شامل خاکبرداری و ریختن در کنار کانال
 • سرند کردن خاک های حاصل از حفاری تا اندازه استاندارد مورد نیاز برای زیر و روی لوله
 • نوارکشی بر روی خاک سرند
 • پرکاری برای کانالی به اندازه عمق استاندارد که خاک سرند آن ریخته شده باشد
 • غرقاب کردن کانال
 • کوبیدن کانال های پر شده مطابق مشخصات فنی
 • حمل زوائد حاصل از حفاری

آیتم حفاری در فهرست بهای خطوط لوله کمربندی

 آیتم های حفاری در فهرست بهای رشته خطوط لوله کمربندی
آیتم های حفاری در فهرست بها ی رشته خطوط لوله کمربندی

در فهرست بهای خطوط لوله کمربندی تمامی قسمت های مختلف مربوط به حفاری به صورت جداگانه آمده است لذا برای محاسبه هر قسمت از ایتم مربوطه استفاده می کنیم مثلا:

 • برای قسمت حفاری از آیتم ۱۳۰۴۰۰۱ استفاده می کنیم که مربوط به کانال کنی به صورت ماشینی ( به طور مثال با استفاده از بیل مکانیکی) است و در صورتیکه در زمین سنگی حفاری صورت گیرد از آیتم ۱۳۰۳۰۰۲ ( برای حالت دستی) و از آیتم ۱۳۰۴۰۰۲ (برای حالت چکش هیدرولیکی) استفاده می شود و برای حالت های مختلف دیگر هم از آیتم های خصوص به خود استفاده می شود.
 • جهت سرن کردن از آیتم ۱۳۰۵۰۰۱ و یا تهیه ماسه بادی از آیتم ۱۳۰۵۰۰۴ و برای پرکاری از آیتم ۱۳۰۵۰۰۲ استفاده می شود.

همانگونه که مشاهده کردیم تمامی آیتم هایی که در فهرست بهای خطوط لوله گازشهری به صورت یکجا در یک آیتم آمده بود ولی آیتم حفاری در فهرست بها ی خطوط لوله کمربندی به صورت جداگانه به صورتی که در بالا توضیح داده شد تفکیک شده است.

آیتم حفاری در فهرست بهای خطوط لوله انتقال نفت و گاز

آیتم های حفاری در فهرست بهای رشته خطوط لوله انتقال نفت و گاز
آیتم های حفاری در فهرست بها ی رشته خطوط لوله انتقال نفت و گاز

در فهرست بهای خطوط انتقال نفت و گاز همانند خطوط لوله گاز شهری آیتم های مرتبط با حفاری به صورت جداگانه آورده شده است به طور مثال برای حفاری از آیتم ۱۳۰۱۰۰۱ ( برای حفاری ماشینی) و برای حفاری های سنگی از آیتم های ۱۳۰۲۰۰۱ ( در صورت استفاده از بیل مکانیکی و مواد منفجره) و ۱۳۰۲۰۰۲ (برای زمانکیه از چکش هیدرولیکی استفاده شود) و برای سنگ زدن به صورت دستی از آیتم ۱۳۰۴۰۰۲ استفاده می شود.

در بقیه موارد حفاری متناسب با نوع زمین حفاری، آیتم مربوط به خود را استفاده می کنیم و همچنین برای سرند کردن و تهیه ماسه بادی و… به همین صورت عمل می کنیم.

نکات حفاری

 • در فهرست بهای خطوط لوله گاز شهری برای لوله پلی اتیلن سایز ۲۰۰ آیتمی در نظر گرفته نشده است بنابراین در پروژه هایی که نیاز به لوله گذاری سایز ۲۰۰ داشته باشیم این آیتم به صورت ستاره دارد در نظر گرفته می شود.
 • تمامی محاسبات مرتبط با یک قلم بودن حفاری در فهرست بهای خطوط لوله گاز شهری بر اساس موارد استاندارد است و برای موارد مازاد بر استاندارد به ازای هر مورد آیتم جداگانه محاسبه می شود. مثلا در صورتیکه عمق بیشتر از استاندارد باشد مقدار اضافه تر از استاندارد را جداگانه محاسبه می کنیم.
 • آیتم حفاری در فهرست بهای کمربندی تا عمق ۲ متر می باشد که این مورد در فهرست بهای خطوط لوله گاز شهری تا عمق استاندارد است.
, ,
نوشتهٔ پیشین
محاسبه آیتم حمل فهرست بها
نوشتهٔ بعدی
محاسبه پرایمر و نوار دستی سرجوش

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست