معرفی دوره

یکی از مهمترین مباحث در پروژه های گازرسانی و خطوط توزیع، انتقال و تغذیه بحث تعدیل کالا می باشد بنابراین آموزش تعدیل کالا اهمیت ویژه ای دارد. در طول اجرای پروژه، نرخ تورم باعث افزایش هزینه های کالا و خدمات برای پیمانکار می شود لذا کارفرما برای جبران بخشی از این هزینه ها جهت صورت وضعیت های تایید شده پیمانکار، تعدیل در نظر می گیرد.

در صنعت نفت و گاز فهرست بهای مورد استفاده اختصاصی می باشد لذا تعدیل کالا و به تبع آن آموزش تعدیل کالا بر اساس دستورالعمل هایی که سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت و همچنین گزارشات بانک مرکزی و شاخص بورس کالای ایران محاسبه می شود. در پروژه ها این که به چه بخش هایی از پیمان تعدیل تعلق می گیرد توسط کارفرما مشخص می شود. معمولا تعدیل در پروژه های صنعت نفت به بخش کالا (لوله و اتصالات فلزی و پلی اتیلن) و بخش اجرایی تعلق می گیرد هرچند که سایر بخش ها از جمله بخش های حفاظت کاتدی، مخازن، امور برقی و… هم به تناسب ممکن است تعدیل داشته باشند

در این آموزش تعدیل کالا، سعی کردیم بهترین و با کیفیت ترین و بروزترین آموزش تعدیل کالا در اختیار شما قرار گرفته است و با گذراندن این دوره شما به تسلط کافی در محاسبه تعدیل کالا خواهید رسید. این آموزش توسط ناظرین ومهندسان پروژه نظارت تهیه شده است.

جهت اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید قسمت توضیحات تکمیلی آموزش تعدیل کالا را مطالعه بفرمایید.

مشخصات آموزش تعدیل کالا

این دوره شامل شش فصل آموزشی است که مشخصات فصول تدریس شده به شرح زیر می باشد:


قسمت اول:

در این بخش به صورت ویدیویی راهنمای استفاده از دوره تعدیل کالا ، شرح داده ایم

قسمت دوم:

در این قسمت فایل های مورد نیاز که در تدریس فصول دوره استفاده شده است در قالب یک بخش به دوره ضمیمه شده است که شامل دستورالعمل ها و فایل اکسل مثال ها و… می باشد.

فصل صفر:

این فصل مقدمه ای از تعدیل گفته شده است و برای دوستانی که کلا آشنایی ندارند حتما توصیه می شود این مقدمه تعدیل را بگذرانند.

فصل اول:

در این فصل توضیحات کامل و جامعی از تعدیل کالا به همراه فرمول ها و مستندات لازم و دستورالعمل و محاسبه تعدیل کالا بحث و بررسی می شود و آموزش های مورد نیاز به صورت جز به جز و قدم به قدم داده شده است.

فصل دوم:

در این فصل نحوه استخراج اطلاعات بخش لوله و اتصالات پلی اتیلن از سایت بورس کالای ایران به صورت کامل و شفاف توضیح داده شده است و به صورت زنده از سایت بورس کالای ایران داده های مورد نیاز بررسی و برداشت می شود تا شما دوستان بتوانید شخصا این کار را انجام دهید.

فصل سوم:

در این فصل از تعدیل کالا نحوه استخراج اطلاعات بخش لوله و اتصالات فلزی از سایت بورس کالای ایران به صورت کاملا عملی و کاربردی آموزش داده شده است همچنین به صورت زنده از سایت بورس کالای ایران، داده های مورد نیاز بررسی و برداشت می شود تا شما دوستان بتوانید شخصا این کار را انجام دهید.

فصل چهارم:

در این قسمت یک مثال کاربردی و عملی از تعدیل کالا ( بخش لوله و اتصالات پلی اتیلن ) در نظر گرفته شده است و با طی کلیه مراحل، تعدیل کالا ی این بخش به صورت مرحله به مرحله محاسبه می شود.

فصل پنجم:

در این فصل از تعدیل کالا، یک مثال کامل و عملی از تعدیل کالا ( بخش لوله و اتصالات فلزی ) بررسی شده است و کلیه مراحل تا محاسبه کامل تعدیل این بخش را به صورت قدم به قدم پیش رفتیم.

فصل شش:

همان گونه که اطلاع دارید برای تعدیل خرید های خارجی نیاز به دانستن نحوه استخراج اطلاعات از سایت بورس فلزات لندن و همچنین سایت گلوبال هستیم بنابراین در این بخش دوره آموزشی تعدیل کالا ، نحوه استخراج داده از سایت بورس فلزات لندن و سایت گلوبال برای خرید های خارجی مورد بررسی قرار گرفته است.

آپدیت های دوره:

اگر تغییراتی در نحوه محاسبه و یا دستورالعمل جدیدی ارائه شود دوره آموزشی را بر اساس آخرین دستورالعمل آپدیت می شود و برای کسانیکه قبلا پکیج را تهیه نموده اند، رایگان در پنل کاربری قرار می گیرد.

آپدیت اول: بر اساس بخشنامه جدید، در ۲۷ دقیقه و ۳ فایل ضمیمه کلیه نکات و موضوعات جدید بررسی و توضیحات لازم ارائه گردید که در قالب آپدیدت اول دوره تعدیل کالا بارگذاری شد.

آپدیت دوم: بر اساس آخرین بخشنامه ابلاغی به شماره ۱۴۰۱/۵۵۶۸۰۶ در ۳۳ دقیقه و ۷ فایل ضمیمه، کلیه نکات و موضوعات جدید بررسی و توضیحات لازم ارائه گردید و در پنل کاربری دوستان بارگذاری شد.

آپدیت سوم: بر اساس آخرین بخشنامه ابلاغی به شماره ۱۹۷۴۰۲ در ۸ دقیقه و ۲ فایل ضمیمه، اطلاعات و داده های مربوط به نشریه MEPS طی ۲۲ سال گذشته ارائه گردید و در پنل کاربری دوستان بارگذاری شد.

زمان برگزاری

کلیه فصل های آموزشی به صورت ویدیویی ضبط شده است و هم اکنون در سایت قرار گرفته است و می توانید بعد از تهیه پکیج از پنل کاربری دانلود بفرمایید.

مدت دوره

دوره تعدیل کالا شامل یک راهنمای استفاده از دوره، یک بخش فایل های ضمیمه مورد استفاده در دوره، فصل صفرم که توضیحات کاملی با عنوان مقدمه ارائه شده و شش فصل آموزشی به شرح توضیح داده شده  در بالا می باشد که مجموعا در ۱۷۹ دقیقه ارائه شده است همچنین این دوره در آپدیت های متوالی تاکنون ۶۸ دقیقه آموزش و توضیحات بر اساس بخشنامه های جدید، به آن اضافه شده است.

نحوه برگزاری

این دوره به صورت فایل آموزشی ویدیویی می باشد که خدمت دوستان ارائه می شود. دانشجویان تا یک ماه بعد از تهیه، پشتیبانی می شوند تا تمامی سوالات آنها پاسخ داده شود.

نحوه خرید آموزش تعدیل کالا

شما ابتدا می بایست در سایت گس پلاس ثبت نام کنید سپس از بخش “دوره های آموزشی” در پنل کاربری اقدام به تهیه دوره بفرمایید. همین بخش نیز می توانید فایل های آموزشی را دانلود بفرمایید.

لینک ثبت نام در سایت

لینک خرید آموزش تعدیل کالا جهت کسب اطلاعات بیشتر

این دوره مناسب چه کسانی می باشد؟

۱- ناظران خطوط لوله و گازرسانی
۲- کروکی برداران پروژه
۳- رئیس کارگاه
۴- پیمانکاران
۵- کسانیکه علاقمند به کار در پروژه های گازرسانی هستند
۶- دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی نفت، مهندسی پتروشیمی، مهندسان
۷- صورت وضعیت نویسان
۸- دفاتر فنی

مزیت های دوره برای کسانی که شرکت می کنند چیست؟

اگر شما خود را پیمانکار و یا کارفرما فرض کنید حتما بین نفراتی که درخواست همکاری می کنند کسانیکه را انتخاب خواهید کرد که دوره های آموزشی تخصصی را گذرانده باشند.
در صورتیکه شما بر روی تعدیل نویسی مسلط باشید می توانید به راحتی در کارگاهی که مشغول کار هستید، تعدیل صورت وضعیت نوشته و کسب درآمد کنید. همچنین در تسلط دوستان دفتر فنی بسیار موثر می باشد.
ممکن است شما تازه می خواهید در این مسیر وارد شوید و یا تازه کار هستید و منبع و یا جایی برای پاسخگویی به سوال هایتان را نمیابید و در نظر دارید که در کارتان به سرعت پیشرفت کنید که انتخاب این دوره و دوره های دیگر سایت گس پلاس بسیار مناسب خواهد بود.

این دوره پیش نیاز و یا هم نیاز چه دوره هایی می باشد؟

این دوره پیش نیاز و یا هم نیاز دوره های زیر می باشد:
دوره تعدیل اجرا
دوره تعدیل نرخ ارز -بخش اجرا
دوره تعدیل نرخ ارز – بخش کالا

۵ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  بهنام
  1403/03

  با سلام
  براساس اخرین تغییرات وبخشنامه های شرکت ملی گاز وشرکت مهندسی وتوسعه گاز ایران تنظیم شده یا نه

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1403/04

   درود مهندس…بر اساس اخرین تغییرات و بخشنامه هاست… میتونید توضیحات رو مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری دریافت کنید

   پاسخ
 • Avatar
  حسین
  1402/11

  با سلام و خسته نباشید ،خواستم بدونم با گذراندن دوره مدرک هم داده میشه

  پاسخ
 • Avatar
  محمد صفرخانی
  1401/09

  سلام این کتابها و دوره ها که فرمودید متعلق به چه تاریخی است.ممکن است دستورالعمل ها تغییر کرده باشد

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1401/09

   سلام و درود
   با آخرین تغییرات دستورالعمل ها می باشد و در صورتیکه باز هم تغییراتی داشته باشیم آپدیت مختص به اون دستورالعمل ضبط و بارگذاری خواهد شد
   متشکرم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تعدیلتعدیل صورت وضعیتدوره آموزشیصورت وضعیتمحاسبه تعدیل
نوشتهٔ پیشین
دوره آموزشی تعدیل اجرا
نوشتهٔ بعدی
دوره های آموزشی
مطالب مرتبط