همانطور که مستحضر هستید تعدیل پیمان های زیر مجموعه وزارت نفت که پروژه های گازرسانی شرکت گاز هم جز آن می باشد برای پیمان هایی که تعدیل کالا شامل آن می شود مطابق بخشنامه شماره ۲۸۷۱۰۳-۲۸/۱  مورخ ۱۳۹۱ انجام می شود. ولی در شرایط اقتصادی سال ۹۷ و بخاطر افزایش قیمت ارز و تا ثیر آن بر روی سایر کالاهای مصرفی پروژه ها و به تبع آن افزایش هزینه های پروژه ها و ضرر دهی پیمانکاران باعث شد تا دولت نسبت به جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز اقدام کند و در تاریخ ۹۷/۰۷/۱۸ سازمان برنامه و بودجه بخشنامه ای صادر کرد و بعد از آن وزارت نفت در مورخ ۹۷/۰۸/۲۳ بخشنامه جبرانی برای پروژه های زیرمجموعه وزارت نفت صادر کردو نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز را مشخص کرد.

بدلیل تغییرات زیاد قیمت ها سازمان برنامه و بودجه درتاریخ ۹۷/۱۲/۱۸ بخشنامه تکمیلی را صادر کرد و وزارت نفت نیز در مورخ ۹۷/۱۲/۲۸ دستورالعمل تکمیلی را به زیر مجموعه های وزارتخانه ابلاغ کرد و نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز را اصلاح کرد. بنابراین تعدیل ها بر اساس آخرین بخشنامه صادر شده تعیین تکلیف می شود.

محدوده پوشش بخشنامه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز

این دستورالعمل برای قرار دادهایی است که پیشنهاد قیمت آنها از سوی پیمانکار بین تاریخ ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ تا ۱۳۹۷/۰۱/۰۱ (که بازه پیشنهاد نامیده می شود) داده شده است و برای کارکرد های از تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۱ تا ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ که “بازه کارکرد” نامیده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر تلاش می کنیم نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز برای بخش کالا و خرید لوله های پلی اتیلن پروژه های گازرسانی را توضیح دهیم.

بخش کالا

نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز برای بخش کالا پروژه های گازرسانی بدین صورت که در این روش ابتدا ضریب جبران افزایش قیمت ارز را مطابق فرمول زیر محاسبه می کنیم:

ai = [ ( Ii / I0 ) – t ]

 • ai = ضریب جبرانی
 • Ii = شاخص سه ماهه متناظر با شرح کالای اختصاصی خریداری شده در زمان دوره خرید
 • I0 = شاخص سه ماهه متناظر با شرح کالای اختصاصی خریداری شده در دوره پایه
 • t = تورم فرضی که بر اساس جدول بخشنامه سازمان برنامه و بودجه مشخص می شود

دوره پایه در پیمان هایی که آخرین مهلت ارایه پیشنهاد قیمت بعد از ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ تا ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ باشد شاخص سه ماهه دوم سال ۱۳۹۶ می باشد و در پیمان هایی که آخرین مهلت ارایه پیشنهاد قیمت از ۱۳۹۶/۰۷/۰۱ تا ۱۳۹۷/۰۱/۰۱ باشد شاخص سه ماهه مبنای پیمان می باشد.

در اینجا شاخص های متناظر را از شاخص های فصل چهاردهم فهرست بهای واحد پایه شبکه توزیع آب که مربوط به تهیه لوله های پلی اتیلن می باشد، استخراج می کنیم که جدئل آن در پایین همین مقاله در بخش شاخص های تعدیل آحادبها قابل مشاهده می باشد.

شاخص زمان خرید به ترتیب تاریخ “انعقاد قرارداد خرید پیمانکار و تامین کننده/سازنده/فروشنده مورد تایید کارفرما” و یا “صدور فاکتور خرید عهده پیمانکار توسط تامین کننده/سازنده/فروشنده مورد تایید کارفرما” می باشد. نکته اینکه برای کالاهای دارای مدت طول ساخت ( کالاهایی مثل برج تقطیر پالایشگاه که از زمان سفارش خرید تا تکمیل ساخت زمانبر بوده) شاخص زمان خرید میانگین شاخص زمان خرید و شاخص ورود به کارگاه در نظر می گیریم.

مبلغ جبرانی صورت وضعیت

مطابق بخشنامه مابه التفاوت نرخ ارز مبلغ جبرانی با استفاده از فرمول زیر بدست می آید.

مبلغ جبرانی در هر بخش= مبلغ ناخالص کارکرد در هر بخش * ضریب جبرانی ( ai )

مبلغ کل جبرانی = حاصل جمع کل مبالغ جبرانی تمامی بخش ها

ضریب q

نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز در بخشنامه مابه التفاوت نرخ ارز از مقداری بنام q جهت بدست آوردن Ii (شاخص متناظر زمان خرید) استفاده می شود که برابر است با نسبت وزنی هزینه تامین کالا به کل بهای فصل متناظر که مقدار q توسط کارفرما مشخص می شود و در بخشنامه وزارت نفت برای هر فصل مقدار q مشخص شده است. این فرمول که جهت بدست آوردن شاخص متناظر زمان خرید از نسبت وزنی q استفاده می کند به صورت زیر محاسبه می شود:

نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز

برای درک بهتر فرمول بالا با فرض اینکه از شاخص های فصل لوله های فولادی فهرست بهای پایه رشته تاسیسات مکانیکی استفاده شود، نوشته شده است که ابتدا کارفرما مقدار q را تعیین می کند و سپس با فرمول بالا شاخص متناظر دوره خرید را بدست می آوریم و اگر مقدار q برابر یک باشد این فرمول برابر با همان شاخص متناظر زمان خرید ( Ii ) می شود.

مقدار q جهت شاخص های فصل چهاردهم فهرست بهای واحد پایه شبکه توزیع آب که مربوط به تهیه لوله های پلی اتیلن برابر یک می باشد بنابراین شاخص زمان خرید Ii برای شبکه پلی اتیلن پروژه های گازرسانی همان Ii اعلامی مطابق جدول شاخص های تعدیل آحادبها می باشد که در ذیل آمده است.

ضریب t

ضریب t در واقع تورم فرضی می باشد که در دوره انجام کار اتفاق افتاده است و مقدار آن را سازمان برنامه و بودجه در بخشنامه تعدیل نرخ ارز تعیین کرده است که در جدول زیر آوردیم:

تعیین مقدار t در نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز

شاخص های تعدیل آحادبها

در نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز مقدار شاخص های Ii و I0 را با توجه به توضیحات تاکنون دادیم از جدول بخشنامه تعدیل نرخ ارز استفاده می کنیم که ما این جدول را در زیر آوردیم:

شاخص های تعدیل آحادبها در نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز

تا جایی که شاخص های قطعی بیان شده باشد از شاخص قطعی و در صورتیکه شاخص قطعی ارایه نشده باشد از شاخص های موقت استفاده می کنیم و بعد از ابلاغ شاخص های قطعی می توان مابه التفاوت را حساب کرد.

تا اینجا نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز با استفاده از بخشنامه تعدیل نرخ ارز اعلامی از طرف سازمان برنامه و بودجه و ابلاغی وزارت نفت را نوشتیم و سعی کردیم توضیحات کامل و گویا باشد.

در زیر نمونه فایل اکسل محاسبه مابه التفاوت نرخ ارز را جهت بررسی شما آپلود کرده ایم تا همکاران گرامی از آن استفاده کنند.

اکسل نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز

۱۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  mohammad zamani
  1401/07

  با سلام در بخشنامه تعدیل نرخ ارز جهت استخراج B فقط تا سه ماهه اول سال ۹۹ هستش الان یه قرارداد همه شروط بخشنامه رو داره فقط چون پیشنهادش بعد سه ماهه اول ۹۹هست ، هیچ مقداری برای ضریب فوق نیست ، لطفا ارشاد فرمایید.

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1401/07

   با سلام و درود…چون پیشنهاد قیمت بعد از سه ماهه اول ۹۹ هستش پس شامل بخشنامه نمیشه

   پاسخ
 • Avatar
  ایمیرخانی
  1400/03

  در پیمان این شرکت قسمت نیروی انسانی تعدیل پرداخت میشود ولی ماشین الات و سایر در قرارداد نوشته شده فاقد تعدیل با این بخشنامه مشمول میشود یا نه

  پاسخ
  • مهندس توکل
   مهندس توکل
   1400/05

   باسلام
   باید قرارداد شما بررسی شود تا بتونیم نظر صحیح بدیم

   پاسخ
 • Avatar
  مصطفی احمدی مهر
  1398/11

  سلام. آیا امکان مشاوره تلفنی وجود دارد؟ در خصوص رفع مشکلات تعدیل نرخ ارز؟

  پاسخ
 • Avatar
  احسان
  1398/10

  سلام شرکت تولید کننده براساس سفارش کار هستیم ، محصولات ما تولید تابلو هیدرولیک سرچاهی میباشد آیا تعدیل شامل حال ما میشود؟

  پاسخ
  • مهندس توکل
   مهندس توکل
   1398/10

   با سلام
   بستگی زیادی به نوع قرارداد شما دارد/با تشکر

   پاسخ
 • Avatar
  مصطفی احمدی مهر
  1398/08

  سلام. در خصوص تعدیل نرخ ارز در دوره غیرمجاز اگر امکان دارد توضیح دهید ممنون

  پاسخ
  • مهندس توکل
   مهندس توکل
   1398/08

   با سلام
   اگر روزهای مجاز و غیر مجاز تعییین تکلیف نشده باشدبه صورت علی الحساب شاخص اخرین دوره در زمان خاتمه ملاک هستش و اگر محاسبه شده باشد برای زمان غیر مجاز با متوسط شاخص های دوره های مربوط به مدت پیمان ( مدت اولیه+تمدیدها ) تعدیل می شود… در واقع شاخص در تعدیل ارز را بدین صورت حساب می کنیم و بقیه به صورت روال انجام می شود.

   پاسخ
   • Avatar
    مصطفی احمدی مهر
    1398/11

    سلام وقت بخیر.من ایتم خرید شیرالات رو دارم از فصل هفت مکانیک. ایتم در فهرست خاص من فقط خرید هست. در فهرست بها فصل هفت خرید و نصب به نسبت ۸۵ به ۱۵ به ترتیب است. حالا من با توجه به اینکه ایتم فهرست خاص من تنها خرید است. چطور از شاخص فصل هفت که خرید و نصب باهم هست استفاده کنم. ممنون از مطالب مفیدتان

    پاسخ
   • Avatar
    مصطفی احمدی مهر
    1399/05

    سلام. مشاوره تلفنی یا اموزش انلاین تعدیل نرخ ارز لازم دارم. امکانش هست؟

    پاسخ
    • مهندس توکل
     مهندس توکل
     1399/05

     باسلام…با عرض پوزش متاسفانه بدلیل کمبود وقت ومشغله کاری نمیتونم در خدمتتون باشم/ باتشکر

     پاسخ
 • Avatar
  افخمی
  1398/05

  ممنون از لطف و راهنمای تون

  پاسخ
 • Avatar
  رضا
  1398/04

  سلام
  خسته نباشید
  باتوجه به برخورد سلیقه ای در خصوص دسته بندی برخی از کالاهای اختصاصی صنعت گاز که در دستورالعمل شماره ۶۱۸۹۸۵/۹۷ مورخ ۹۸/۱۲/۲۸ منتشره توسط وزارت نفت به آن اشاره نگردیده (نظیر فیلم رادیوگرافی، الکترو، قاب و دریچه چدنی و کامپوزیتی، هندی کپ، پودر کد ولد و … ) در دسترس دارید جهت استفاده عموم ارائه نمایید
  با تشکر

  پاسخ
 • Avatar
  محسن
  1398/04

  با سلام وتشکر فراوان از زحمات حضرتعالی و گروه محترمتان .در صورت امکان فایل اکسل نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز را کامل تر بفرماید

  پاسخ
 • Avatar
  ناشناس
  1398/02

  عالی بود

  پاسخ
 • Avatar
  احمدی
  1398/02

  عالی بود مرسی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشتهٔ پیشین
دعوت به همکاری
نوشتهٔ بعدی
۱۰ قانون طلایی جوش پلی اتیلن
مطالب مرتبط

سایت نیازمندی های آنلاین صنعت نفت و گاز

اطلاع از فرصتهای شغلی /ارسال اگهی کاریابی یا استخدام/ثبت آگهی/ وسایل و تجهیزات تخصصی پروژه ها/یافتن وسایلی که نیاز دارید و…

Search
Generic filters