چاله هات تپ و ابعاد آن

برای حفر بر روی لوله گاز دار ابتدا باید هماهنگی های لازم با بهره برداری منطقه انجام شود و از بهره برداری پرمیت اجرای حفاری اخذ گردد و در حضور ناظر بهره برداری اقدام به حفاری دستی نمود تا عمق لوله گاز دار تعیین شود سپس با احتیاط و ایمنی دور لوله و اطراف آن را حفاری کرده و چاله هات تپ  را آماده می کنیم.

حالا سوال این است که ابعاد حفاری چاله برای اجرای هات تپ چه مقدار باشد؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که حفاری به اندازه برای عملیات هات تپ بسیار هائز اهمیت است چون در زمان اجرای و کارگذاری هات تپ، زمان لازم برای حفاری مجدد نیست بخاطر اینکه نیاز به کاهش فشار خط اصلی هست و در زمان مشخصی امکان کاهش فشار می باشد بنابراین مرکز دیسپچینگ، اجرای عملیات را زمانبندی می کند و زمان اجرای عملیات محدود است لذا از قبل باید تمهیدات لازم برای اجرا از جمله شیرها، اتصالات، نیروی انسانی، حفاری چاله و… دیده شود.

دستگاه هات تپ کار گذاشته شده در چاله هات تپ حفاری شده

اگر از اسپلیت تی برای انشعاب استفاده شود برای جوشکاری اسپلیت تی نیاز است که حداقل یک متر زیر لوله و یک متر پشت لوله حفاری صورت گیرد تا جوشکار بتواند به راحتی جوشکاری کند (به تصویر زیر دقت کنید)

حفاری یک متر در زیر و پشت لوله جهت آزاد کردن فضای حرکت جوشکار

تستUT

همچنین یکی از اقداماتی که بعد از حفاری بر روی لوله انجام می شود ضخامت سنجی لوله است. یعنی ابتدا و قبل از انشعاب گیری با استفاده از تست UT و پراب نرمال مقدار ضخامت محل انشعاب را اندازه گیری می کنیم تا از عدم وجود خوردگی بدنه در محل انشعاب مطمن شویم زیرا اگر خوردگی وجود داشته باشد بعد از سوراخ کاری ممکن است بدنه لوله از هم گسیخته شود و باعث انفجار شود.

ابعاد چاله هات تپ

بعد از مشخص شدن نقطه دقیق انشعاب با استفاده از تست UT میتوان عرض چاله را مشخص کرد که اگر از اسپلیت تی استفاده می شود که باید عرض اسپلیت تی بعلاوه ۲ متر اضافه سمت چپ و ۲ متر اضافه سمت راست اسپلیت تی حفاری کرد که با احتساب یک متر برای اسپلیت تی، عرض چاله حداقل ۵ متر خواهد بود.

عمق چاله هم باید طوری باشد که حداقل یک متر پایین تر از خط لوله اصلی باشد تا امکان جوشکاری فراهم شود.

طول چاله به این صورت مشخص می شود که طول دستگاه هات تپ بعلاوه طول شاخص دستگاه بعلاوه ۲ متر از جلوی فلنج اسپلیت تی یا تردولت/پد محاسبه می شود که مثلا برای دستگاه TD.WILLIAMSON 1200 طول دستگاه حدودا ۴ متر، طول شاخص دستگاه حدودا ۲ متر بعلاوه ۲ متر اضافه جمعا می شود ۸ متر. بنابراین از جلوی فلنج اسپلیت تی یا تردولت/پد حداقل ۸ متر باید حفاری شود.

مثلا برای یک لوله سایز ۴۲ اینچ در عمق ۲ متری زمین طول چاله به ترتیب زیر می شود:

عرض: ۵ متر ( ۲ متر سمت چپ+ ۱ متر اسپلیت تی + ۲ متر سمت راست )

عمق: ۴ متر ( ۲ متر روی لوله + ۱ متر لوله + ۱ متر زیر لوله )

طول: حدودا ۱۱ متر ( ۲ متر طول لوله و دهانه فلنج اسپلیت تی + ۱ متر پشت لوله + ۸ متر از جلوی اسپلیت تی )

پی نوشت:

جهت ادامه مطلب و کسب اطلاعات بیشتر می توانید پست ” تئوری اجرا و استاندارد های عملیات هات تپ ” را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشتهٔ پیشین
دانلود استاندارد ASME
نوشتهٔ بعدی
راه اندازی دستگاه هات تپ
مطالب مرتبط

سایت نیازمندی های آنلاین صنعت نفت و گاز

اطلاع از فرصتهای شغلی /ارسال اگهی کاریابی یا استخدام/ثبت آگهی/ وسایل و تجهیزات تخصصی پروژه ها/یافتن وسایلی که نیاز دارید و…

Search
Generic filters