اسپلیت تی با گایدبار – Split tee with Guide Bar

بعد از اجرای خط لوله معمولا نیاز داریم که انشعاباتی برای اهداف مختلف از این خط داشته باشیم. زمانی که بخواهیم از یه خط لوله انشعاب بگیریم معمولا از سه راهی (مساوی یا نامساوی بستگی به سایز انشعاب) استفاده میکنیم. در اجرای سه راهی نیاز است که خط بریده شود و سه راهی جوشکاری و نصب گردد بنابراین باعث قطعی مسیر خط و در نتیجه هزینه های زیاد توقف تولید می شود همچنین ممکن است بدلیل مسایل مختلف امکان قطع مسیر خط نباشد لذا برای این مورد از اسپلیت تی ( اسپلیت تی با گایدبار – split tee with guide bar و  یا بدون گاید بار ) ، استفاده می کنیم تا از توقف جریان گاز جلوگیری شود.

اسپلیت تی به صورت دو تکه ساخته می شود و بر روی لوله قرار میگیرد و با استفاده از جوشکاری به خط لوله متصل می شود.

توجه: جهت اطلاع از کلیات عملیات هات تپ می توانید از پست تئوری اجرا و استاندارد عملیات هات تپ استفاده کنید.

اسپلیت تی با گایدبار - split tee with guide bar - بخش اول
اسپلیت تی - بخش دوم

طراحی و ساخت اسپلیت تی

طراحی و ساخت اسپلیت تی بدلیل تحت فشار بودن بسیاز حائز اهمیت است و با استفاده از داده هایی مثل فشار اسمی و واقعی خط، میزان خوردگی و فرسودگی لوله، سایز لوله، سایز انشعاب گیری، دما، ضخامت و جنس لوله، نوع سیال و نوع محیط و… با استفاده از نرم افزارهایی نظیر catia  و  solidworks طراحی می شود. اسپلیت تی ها معمولا از سایز ۶ اینچ تا ۵۶ اینچ ساخته می شوند.

استاندارد طراحی

اتصال اسپلیت تی مطابق با استاندارد ANSI /ASME B31.8 ,B 31.1, B31.2, B31.3 و در کلاس های از Class 150 تا Class 900 طراحی می گردد. برای کلاس های کاری بزرگتر هم ممکن است طبق درخواست کارفرما تولید شود که نیاز به محاسبات خاص خود دارد.

استاندارد خرید

بازرس فنی جهت خرید اسپلیت تی از استاندارد IGS به شماره IGS-M-PL-033 استفاده می کنند.


مشخصات فنی خرید اتصال سه راهی انشعاب گرم

Hot Tapping Split Tee

دانلود IGS-M-PL-033(1) – 2016


انواع اسپلیت تی

اسپلیت تی ها انواع متخلفی دارد که با گاید بار ( with Guide bar) (اسپلیت تی با گایدبار – split tee with guide bar) و بدون گاید بار ( without Guide Bar ) ساخته می شود. به طور عمومی برای انشعابات از نصف قطر لوله اصلی به بالا، از گایدبار استفاده می کنند و برای انشعابات با سایز کمتر از نصف قطر لوله اصلی، بدون گایدبار ساخته می شود. گاید بار برای جلوگیری از گیر افتادن پیگ و یا انحراف آن در هنگام عملیات پیگ رانی، تعبیه می شود که در شکل زیر می توانید یک نوع گایدبار مربوط به اسپلیت تی ۱۶*۴۲  را مشاهده کنید.

گاید بار اسپلیت تی سایز ۱۶*۴۲ - نصب شده و از نمای بالا
گاید بار باز شده اسپلیت تی سایز ۱۶*۴۲
گاید بار باز شده اسپلیت تی سایز ۱۶*۴۲

گاید بار بوسیله تعدادی پیچ در طرفین فلنچ به اسپلیت تی متصل می شود و برای هات تپ باید این گاید بار خارج شود و بعد از اتمام عملیات دوباره بوسیله دستگاه هات تپ از داخل وارد ونصب گردد. در فیلم زیر متصدی قبل از هات تپ، در حال باز کردن پیچ های گاید بار می باشد.

در حال بارگزاری ویدئو...

نصب اسپلیت تی

برای نصب اسپلیت تی بدلیل سنگین بودن، باید از چرثقیل استفاده شود لذا فیت آپ و تنظیم آن بسیار مشکل است. برای نصب حتما باید عایق لوله در زیر آن برداشته شود و کاملا صیقلی و بدون کثیفی باشد تا در هنگا جوشکاری مشکلی پیش نیاید. اگر عایق در زیر اسپلیت تی باقیمانده باشدف در هنگام جوشکاری، عایق روان شده و وارد حوضچه مذاب می شود و در نتیجه باعث ترک جوش خواهد شد لذا تمیزی زیر اسپلیت تی بسیار حائز اهمیت است.

در هنگام فیت آپ کردن اسپلیت تی باید با استفاده از “تراز” حتما اسپلیت تی در جای خود و در موازات افق و عمود ( جهتی که انشعاب گرفته می شود) قرار گیرد تا هنگام عملیات هات تپ باعث ضربه و صدمه به اسپلیت تی نشود.

جهت مشاهده یک نمونه نصب اسپلیت تی با گایدبار – split tee with guide bar می توانید پست ” نحوه اجرای عملیات هات تپ – بخش اول ” را مطالعه کنید.

فیت آپ اسپلیت تی سایز ۱۶*۴۲
نصب و تراز کردن اسپلیت تی سایز ۱۶*۴۲
در حال بارگزاری ویدئو...

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  ناشناس
  1402/11

  باسلام و ارادت.لینک های نحوه اجرای عملیات هات تپ بخش اول و دوم مشکل دارد .باتشکر

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/11

   درود
   در حال بررسی هستیم و اگر مشکلی باشه برطرف خواهیم کرد

   پاسخ
 • Avatar
  tqwynsbbdalrhman@gmail.com
  1402/07

  پیشرفت مهندسین وتکنسین های ایران عزیزمان روز افزون شود ودر راسته علوم گازی ونفتی افتخار افرین تر گام برداریم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

hottapingsplit teeاتصالات فلزیاسپلیت تیشبکه فلزیعملیات هات تپ
نوشتهٔ پیشین
Piping & Plumbing and Pipeline
نوشتهٔ بعدی
دانلود استاندارد ASME
مطالب مرتبط