اکچویتور چیست؟

اکچویتور وسیله ای است که با استفاده از یک منبع تغذیه، نیرویی برای باز یا بسته کردن شیر (Valve) ایجاد می کند.

انواع منبع تغذیه اکچویتور

منابع تغذیه مورد استفاده در اکچویتورها جهت باز و بسته کردن شیرها، به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از : اکچویتور پنوماتیکی، اکچویتور هیدرولیکی و اکچویتور الکتریکی.

هر کدام از این اکچویتور ها انواع مختلفی دارند از جمله رایج ترین اکچویتورهای مورد استفاده می توان به دستی، چرخ دنده ای، زنجیرچرخی، اهرمی اشاره کرد. اکچویتور های ساده، شیرها را فقط در حالت کاملا باز یا کاملا بسته قرار می دهند ولی حالت های مدرن قابلیت های بسیار پیشرفته تری نسبت به نوع ابتدایی دارند. یک محرک پیشرفته توانایی فراهم نمودن موقعیت های میانی بین باز و بسته بودن کامل شیر را با درجه دقت بالایی دارا می باشد.

اکچویتور پنوماتیک

اکچویتورهای پنوماتیکی از هوای تولید شده توسط یک دستگاه خارجی برای کنترل شیر استفاده می کند . محرک های پنوماتیکی معمولاً به دو شکل اصلی پیستونی و دیافراگمی می باشند.

 

اکچویتور پنوماتیک ( نوع دیافراگمی و سیلندری )
اکچویتور پنوماتیک ( نوع دیافراگمی و سیلندری )

اکچویتور‌های پیستونی

اکچویتورهای پیستونی معمولاً در مواردی که حرکت خیلی کوتاه باشد و یا نیروی رانش آن خیلی کوچک باشد، استفاده میگردد. در اکچویتور های پیستونی هوای فشرده به یک پیستون که در داخل سیلندر قرار دارد، اعمال می شود. اکچویتورهای پیستونی می توانند تک عملکردی ( Single Acting ) و دابل اکت ( Double Acting ) باشند. از محرک های پیستونی می توان در فشار بالا استفاده نمود همچنین اگر پیستون مورد استفاده در محرک دارای ابعاد کوچک تری باشد، اکچویتور دارای سرعت بیشتری خواهد بود.

اکچویتورهای دیافراگمی

عملکرد این اکچویتورها به این صورت است که هوای فشرده به یک سطح ارتجاعی که دیافراگم نامیده می شود، اعمال می شود. این نوع اکچویتور‌ها به صورت تک عملکردی ( Single Acting ) هستند، زیرا هوا فقط به یک طرف دیافراگم اعمال می‌شود و در طرف دیگر آن فنر قرار دارد که در صورت قطع فشار، شیر در وضعیت اولیه خود قرار می گیرد.

کاربرد محرک دیافراگمی بسیار زیاد است چون این اکچویتور می تواند دامنه وسیعی از گشتاور را اعمال کند که در نمونه های کوچکتر، چند اینچ-پوند گشتاور تولید نموده و در انواع بزرگتر، قادر به تولید بیش از یک میلیون اینچ-پوند گشتاور می باشد.

 

اکچویتور نوع دیافراگمی
اکچویتور نوع دیافراگمی

عملکرد اکچویتور پنوماتیک

در ویدئوی زیر می توانید نحوه عملکرد اکچویتور پنوماتیک را ببینید.

در حال بارگزاری ویدئو...

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اکچویتورایستگاه های تقلیل فشار گاز
نوشتهٔ پیشین
نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک
نوشتهٔ بعدی
شیر اطمینان فنری
مطالب مرتبط