بیتوسیل ( BETUSEAL )

قیر یک محصول فرعی تقطیر جز به‌ جز نفت خام است ولی به‌صورت انباشت‌های طبیعی هم یافت می‌شود.  این ماده ترکیب منحصربه‌ فردی از ترکیبات آلی آب‌گریز با خصوصیات چسبندگی است که بیش از ۵۰۰۰ سال است که مورد استفاده بشریت قرار گرفته است. این محصول یک ماده گرمانرم (ترموپلاستیک) ارزان ‌قیمت بوده که به ‌طور گسترده در عایق سازی پشت‌بام‌ها و ساخت جاده‌ها و پیاده‌روها کاربرد دارد. به‌ هر حال قیر در محیط‌های سرد حالت شکننده و در محیط‌های گرم به ‌آسانی نرم می‌شود. یکی از چندین روش مؤثر برای بهبود خواص قیر، استفاده از پلیمر در ترکیب آن و تولید قیر اصلاح‌شده پلیمری (PmB) است که به آن بیتوسیل ( Betuseal ) می گویند.

قیر اصلاح شده پلیمری که به اختصار PMB گفته می شود در واقع اختصار جمله زیر می باشد:

PMB: Polymer-Modified Bitumen

ساختار

سیستم پوشش بیتوسیل در زمره موثرترین سیستم های محافظ خوردگی سطح خارجی لوله است. پوشش بیتوسیل خواص ضد خوردگی را به عنوان موثرترین پوشش طبیعی حفظ نموده و با داشتن ترکیبی از الاستومرهای ترموپلاست به خوبی نیازمندیهای یک پوشش مدرن را فراهم آورده است.

سیستم پوشش بیتوسیل شامل سه جزء اصلی پرایمر بیتوسیل که با هدف افزایش چسبندگی پوشش، قبل از اعمال پوشش اصلی اعمال می گردد. قیر اصلاح شده پلیمری که در دمای ۲۲۰- تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد با ضخامت ۴ میلیمتر روی سطح لوله اعمال می گردد و نوار رویی اصلاح شده که ماهیتی بسیار محکم و در عین حال انعطاف پذیر دارد.
این نوار از جنس کامپوزیت فایبرگلاس و پلی استر بوده و دارای منافذی است که سبب ممزوج گشتن کامل نوار و انامل گردیده و در نهایت مقاومت مکانیکی پوشش تقویت می گردد. جهت عایق سرجوش های خط لوله از نوارهای ممبرین که هم جنس با پوشش لوله بوده استفاده می شود. شما همچنین می توانید پست نحوه اجرا و بازرسی پوشش بیتوسیل در کارخانه را مطالعه کنید از از جزئیات اجرای پوشش بیتوسیل بر روی لوله آگاه شوید.

پوشش بیتوسیل

مزایای پوشش بیتوسیل

از مزایای پوشش بیتوسیل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • یکنواختی در سرتاسر پوشش
 • عدم حساسیت فرآیند پوشش دهی باعث سهولت اجرای سیستم پوشش بیتوسیل می باشد
 • چسبندگی به سطح فلز به صورتی که در Peel Test به هیچ وجه انامل از سطح فلز جدا نمی شود
 • مقاومت در برابر ضربه در دماهای پایین
 • مقاومت برای خمش و انعطاف پذیری در دماهای پایین
 • گسیختگی کاتدی بسیار کم در قیاس یا سایر پوشش ها
 • افتادگی کم پوشش بیتوسیل در دماهای بالا
 • مقاومت عالی در برابر تنش های خاک ( Soil Stress )
 • مقاومت در برابر ترک خوردگی تنشی ( Stress corrosion cracking )
 • جذب آب کم در قیاس با سایر انامل ها
 • مقاومت الکتریکی بالا Rs > 108

استاندارد های تولید

پوشش بیتوسیل مطابق استاندارد های مختلفی تولید و عرضه می شود. از جمله استاندارد های مطرح در تولید این پوشش می توان به موارد ذیل می باشد:

 • استاندارد اروپایی EN10300
 • استاندارد Shell به شماره DEP 31.40.30.33-Gen
 • استاندارد شرکت ملی گاز ایران IGS-M-TP-016

نوار سرجوش

در لوله هایی که پوشش اصلی لوله بیتوسیل می باشد جهت اجرای عایق سرجوش ها نیز باید از موارد مشابه استفاده کرد که در اینجا از ممبرین سرجوش از این نوع جنس و در صورت لزوم، از نوار سفید رویی نیز استفاده می شود. هر کارخانه تولیدی که نوار سرجوش مربوط به بیتوسیل خریداری شد باید از همان کارخانه نیز دستورالعمل اجرای آن نیز گرفته شود ولی در کلیت می توانید پست دستورالعمل کاربرد نوار سرجوش بیتوسیل را مطالعه کنید. همچنین برای اشنایی با اجرای این نوار سرجوش می توانید پست آموزش اجرای نوار سرجوش بیتوسیل را نیز بخوانید.

محاسبات موارد مصرفی

در زمان پرداخت قیمت مواد مصرفی پوشش بیتوسیل در هنگام صورت وضعیت نویسی باید کلیه مواد مصرفی پوشش را محاسبه و در ردیف های قیمتی مربوطه پرداخت کنید لذا برای این موضوع اکسل محاسباتی در نظر گرفتیم که می توانید از پست محاسبات مواد مصرفی پوشش بیتوسیل ببینید.

مقایسه پوشش بیتوسیل با پوشش های دیگر

لوله اتیلن غرب کشور که خوراک حدود ۱۰ پتروشیمی را تامین می کند. این لوله به طول تقریبی ۲۰۰۰ کیلومتر از عسلویه تا مهاباد می باشد. در سال ۱۳۸۳ شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی جهت حفاظت از این خط لوله اقدام به اجرای پوشش بیتوسیل بر روی این خط انتقال کرد و همزمان بازرسی کیفیت پوشش و تحقیقات در مورد مقایسه این پوشش با پوشش های دیگر را به پژوهشگاه صنعت نفت داده شد. در اینجا مطالعه پژوهشی پژوهشگاه در خصوص این پوشش آورده شده است وپیشنهاد می کنم همکاران عزیز این پژوهش را مطالعه کنند.

مطالعه پژوهشی مقایسه پوشش بیتوسیل با پوشش های دیگر

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  علی پاکدل
  1403/01

  زمانیکه خط آنلاین غرب به موازات خط ششم سراسری اجرا میشد عایق بیتوسیل با رویه سفید در خط اتیلن اجرا شد و از بدترین نوع عایق بود و خط اتیلن یکی از بدترین خطهای اجرا شده تا کنون ست که چندین بار هم منفجر شده و کلا بیتوسیل عایقی منسوخ ست

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1403/01

   درود اگر خط پلی اتیلن غرب مد نظر هست که با پوشش بیتوسیل نبوده

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیتوسیلپوشش لولهحفاظت از زنگشبکه فلزی
نوشتهٔ پیشین
محاسبه وزن الکترود و فیلم رادیوگرافی
نوشتهٔ بعدی
خمکاری لوله های فولادی
مطالب مرتبط