تعدیل پروژه یا تعدیل قرارداد یا تعدیل صورت وضعیت چیست؟

پیمان های دارای مدت طولانی بدلیل تغییرات در قیمت کالا و خدمات و افزایش هزینه های پیمانکار، مبلغی به عنوان تعدیل صورت وضعیت به پیمانکار تعلق می گیرد… برای توضیح مفهوم تعدیل باید اینگونه گفت که تعدیل مبلغ جبرانی برای تغییر قیمت ها در طول اجرای پیروژه می باشد.

تعدیل صورت وضعیت

محاسبه تعدیل صورت وضعیت از چه فرمولی است؟

تعدیل صورت وضعیت از طریق فرمولی که دفترچه پیمان و بخش نامه دستورالعمل نحوه تعدیل آحادبهای پیمان ها مشخص می کند، محاسبه می شود.

تعدیل قرارداد یا تعدیل صورت وضعیت به چه بخش هایی تعلق می گیرد؟

تعدیل صورت وضعیت ممکن است به بخش کالا یا اجرا و یا هر دو بخش کالا و اجرا تعلق گیرد که در دفترچه پیمان تعیین می شود که چه بخشی از پیمان یا قرارداد مشمول تعدیل است.

شاخص تعدیل صورت وضعیت از کجا تعیین می شود؟

شاخص های تعیین کننده در تعدیل از سوی سازمان برنامه ریزی و مدیریت کشور به صورت هر فصل مشخص و اعلام می شود که در مواقعی که قیمت دلار دچار جهش می شود ممکن است به صورت ماهیانه منتشر شود. انواع شاخص های تعدیل قرارداد داریم و باید بر اساس وضعیت پیمان و نوع قرارداد انتخاب شاخص تعدیل  داشته باشیم و این موضوع با توجه به تمام پارامتر های موجود تعیین گردد. که برای ان دو موضوع می توانید به پست های مرتبط مراجعه و اطلاعات تکمیلی را بخوانید. همچنین آخرین شاخص های تعدیل ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه را نیز می توانید از سایت گس پلاس  و تب صورت وضعیت ببینید.

انواع تعدیل صورت وضعیت

تعدیل صورت وضعیت کالا

یکی از بخش هایی که معمولا شامل تعدیل می شود بخش خرید کالا های مصرفی در پروژه می باشد که برای محاسبه آن صورت وضعیت تعدیل کالا نوشته می شود. که تعدیل کالا می تواند شامل کالاهای بخش پلی اتیلن و کالاهای بخش فلزی باشد. توضیحات بیشتر و فرمول های محاسبه را می توانید از پست تعدیل کالا مشاهده کنید. همچنین می توانید نمونه محاسبه تعدیل کالا نیز در این پست ببینید.


دوره بسیار ارزشمندی در سایت بنام دوره تعدیل صورت وضعیت کالا اختصاصی نفت و گاز تهیه شده است که می توانید از اینجا اطلاعات این دوره را ببینید و یا از بخش فروشگاه این دوره را تهیه فرمایید.


تعدیل نرخ ارز

در دهه گذشته بخاطر افزایش بی رویه نرخ دلار و اثراتی که این افزایش نرخ بر روی کالاها و اجرای پروژه های عمرانی و غیر عمرانی گذاشته است، سازمان برنامه و بودجه بخشنامه جبران آثار ناشی از افزایش نرخ ارز را ارائه داده است و در این بخشنامه در پروژه های صنعت نفت که دارای تعدیل می باشند، صرفا به بخش کالا تعلق می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه محاسبه به پست نحوه محاسبه تعدیل نرخ ارز مراجعه کنید.

تعدیل صورت وضعیت اجرا

بخش دیگری که معمولا طبق قرارداد شامل تعدیل می شود بخش اجرای پروژه می باشد و دیدن فرمول های محاسبه این بخش می توانید پست تعدیل صورت وضعیت اجرا را ببینید.


دوره بسیار ارزشمندی در سایت بنام دوره تعدیل صورت وضعیت اجرا اختصاصی نفت و گاز تهیه شده است که می توانید از اینجا اطلاعات این دوره را ببینید و یا از بخش فروشگاه این دوره را تهیه فرمایید.


پرسش های متداول تعدیل

در صورتیکه پرسش های مختلفی در ذهن دارید می توانید این پست را ببینید و پاسخ بسیاری از پرسش های متداول در ذهن خود را بیابید. 

۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  حسین حمیدی
  1402/10

  سلام شاخص های تعدیل ۱۴۰۲ دوره اول و دوم چرا اعلام نمیشه

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/10

   درود هرموقع اعلام بشه حتما در سایت بارگذاری خواهیم کرد

   پاسخ
 • Avatar
  ناشناس
  1402/10

  سلام مهندس جان تعدیل کرونا جاش خالیه

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/10

   درود مهندس به مرور آموزش های بهتر و با کیفیت تری خواهیم داشت

   پاسخ
 • Avatar
  Mohsen rostami
  1402/10

  سلام مهندس عزیز منظورم دستورالعمل ۱۴۰۱/۵۵۶۸۰۶ به تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱وزارت نفت اگه در فایل اموزشی شما هست من نیاز دارم تشکر میشم پیگیری نمایید

  پاسخ
 • Avatar
  Mohsen rostami
  1402/09

  سلام بخشنامه جدید تعدیل اجرای پیمانهای گاز بر اساس نرخ دلار ایا در دوره اموزشی تعدیل شما وجود دارد ممنون می شم پاسخ دهید

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/09

   درود دوره شامل کلیه مطالب تعدیل معمول هستش بر اساس اخرین بخشنامه های اعلامی
   اگر منظورتون تعدیل نرخ ارز هست که نه شامل نمیشه و براش باید دوره ای جداگانه زد چون مطالب بسیار زیادی داره و خیلی پیچیده هستش

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پیمان های صنعت نفتتعدیلصورت وضعیت
نوشتهٔ پیشین
محاسبه آیتم تجهیزکارگاه در صورت وضعیت
نوشتهٔ بعدی
شاخص های تعدیل
مطالب مرتبط