شیر اطمینان فنری | Spring loaded valve

شیر اطمینان فنری | Spring-Loaded Safety Valves، شیر اطمینان با عملکرد مستقیم یا به عبارتی Pop Action، نامیده می‌شود، رایج ترین نوع سیفتی ولو محسوب می شود. که جهت تخلیه فشار سیستم و جلوگیری از ایجاد حادثه به طور خاص در ایستگاه های تقلیل فشار گاز استفاده می شود.

شیر اطمینان فنری | spring loaded valve
شیر اطمینان فنری | spring loaded valve

 

عملکرد مستقیم | Pop action

منظور از عملکرد مستقیم، مکانیزمی است که شیر از طریق آن باز و بسته می‌شود یا به بیان ساده‌ تر، نیرویی که در این حالت باعث باز و بسته شدن شیر می‌شود از طریق یک فنر مارپیچی که به‌ وسیله پیچ تنظیم  یا adjusting screw قابل تنظیم است، فراهم می‌شود.

نحوه کارکرد

اگر بخواهیم در مورد عملکرد شیر اطمینان فنری توضیح دهیم باید گفت که عملکرد این شیر شبیه یک سیستم جرم و فنر است که از قانون هوک پیروی می‌کند. در صورتیکه طول فنر فشرده شود موقع آزاد شدنِ آن، نیرویی معادل طول فشرده شده ی فنر، به سیستم منتقل می‌شود. البته میزان این نیرو به عامل سختی فنر (K) نیز وابسته است. به‌ این‌ ترتیب نیروی فنر می توان از فرمول زیر بدست آورد:

F = -K * X

نیروی فنر از طریق اسپندل به دیسک انتقال پیدا می کند تا زمانی که فشار وارد شده از طرف سیستم نسبت به نیروی فنر کمتر باشد، دیسک ثابت می ماند و حرکت نمی‌کند و دهانه نازل بسته می‌ماند. هر زمان نیروی فشار بیشتر از نیروی فنر شود، دیسک حرکت کرده و با باز شدن دهانه نازل، مقداری سیال از سیستم خارج می‌شود. این موضوع باعث ایجاد تعادل در سیستم شده و از انفجار تجهیزات در زمان افزایش فشار سیستم ( Over Pressure ) جلوگیری می‌کند.

در زیر می توانید ویدئو نحوه عملکرد این شیر اطمینان را مشاهده کنید.

 

در حال بارگزاری ویدئو...

اجزای تشکیل دهنده شیر اطمینان فنری

اجزای این شیر شامل فنر، پیچ تنظیم کننده، اسپندل، دیسک و بدنه می باشد که در شکل زیر می توانید جایگاه هریک را ببینید.

 

اجزای تشکیل دهنده شیر اطمینان فنری
اجزای تشکیل دهنده شیر فنری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ایستگاه های تقلیل فشار گازشیر فلزی
نوشتهٔ پیشین
اکچویتور پنوماتیک
نوشتهٔ بعدی
انواع عایق سرجوش و تعمیراتی
مطالب مرتبط