لوله هایی که ما برای گازرسانی استفاده می کنیم از نوع PE 100 می باشد و حتما تاکنون این سوال برایتان پیش آمده که چه معنی و مفهومی دارد؟ ما در اینجا به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

PE

در واقع PE اختصار POLYETHYLENE (پلی اتیلن) می باشد که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن در فشار بالا بدست می آید. ملکول های پلی اتیلن از یک زنجیره بلند اتم های کربن ساخته شده اند که هر یک اتم کربن به دو اتم هیدروژن متص می باشد.

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن بر اساس نحوه کنار هم قرار گرفتن زنجیره به انواع مختلفتی تقسیم بندی می شود که مهمترین های این دسته بندی ها به صورت زیر می باشد:

  1. HDPE : High-density polyethylene
  2. MDPE: Medium-density polyethylene
  3. LDPE: Low-density polyethylene
  4. LLDPE: Linear low-density polyethylene
  5. UHMWPE: Ultra-high-molecular-weight polyethylene

در واقع نوع پلی اتیلنی که در گازرسانی استفاده می شود از HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته بالا می باشد که در تعدیل از این نوع استفاده می شود.

مفهوم ۱۰۰ در PE100

این عدد نشان دهنده حداقل مقامت هیدرواستاتیکی مورد نیاز برای ۵۰ سال کارکرد در دمای پایه ۲۰ دجه سانتیگراد می باشد که بر اساس استاندارد ISO12162 تعیین می شود. درواقع طبق استاندارد ایزو این عدد را MRS می نامند که واحد آن مگاپاسکال (MPAS) می باشد.

اختصار MRS

MRS: minimum required strength

مفهوم MRS

در واقع MRS برابر است با ۱۰ برابر حداقل مقاومت مورد نیاز. به عنوان مثال وقتی PE 100 نشته می شود یعنی حداقل مقاومت مورد نیاز ۱۰ Mpas می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشتهٔ پیشین
دستورالعمل آزمایش مقاومت و نشتی شبکه های توزیع و تغذیه
نوشتهٔ بعدی
مفهوم SDR
مطالب مرتبط

سایت نیازمندی های آنلاین صنعت نفت و گاز

اطلاع از فرصتهای شغلی /ارسال اگهی کاریابی یا استخدام/ثبت آگهی/ وسایل و تجهیزات تخصصی پروژه ها/یافتن وسایلی که نیاز دارید و…

Search
Generic filters