مفهوم PE 100

لوله هایی که ما برای گازرسانی استفاده می کنیم از نوع PE100 می باشد و حتما تاکنون این سوال برایتان پیش آمده که چه معنی و مفهومی دارد؟ ما در اینجا به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

PE

در واقع PE اختصار POLYETHYLENE (پلی اتیلن) می باشد که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن در فشار بالا بدست می آید. ملکول های پلی اتیلن از یک زنجیره بلند اتم های کربن ساخته شده اند که هر یک اتم کربن به دو اتم هیدروژن متصل می باشد.

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن بر اساس نحوه کنار هم قرار گرفتن زنجیره به انواع مختلفتی تقسیم بندی می شود که مهمترین های این دسته بندی ها به صورت زیر می باشد:

 1. HDPE : High-density polyethylene
 2. MDPE: Medium-density polyethylene
 3. LDPE: Low-density polyethylene
 4. LLDPE: Linear low-density polyethylene
 5. UHMWPE: Ultra-high-molecular-weight polyethylene

در واقع نوع پلی اتیلنی که در گازرسانی استفاده می شود از HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته بالا می باشد که در تعدیل از این نوع استفاده می شود.

مفهوم ۱۰۰ در PE100

این عدد نشان دهنده حداقل مقامت هیدرواستاتیکی مورد نیاز برای ۵۰ سال کارکرد در دمای پایه ۲۰ دجه سانتیگراد می باشد که بر اساس استاندارد ISO12162 تعیین می شود. درواقع طبق استاندارد ایزو این عدد را MRS می نامند که واحد آن مگاپاسکال (MPAS) می باشد.

فاکتور PE

استاندارد EN1555-General فاکتور PE را به شرح زیر تعریف می نماید:

 

 

تعریف MRS در استاندارد
                                                        تعریف MRS در استاندارد

 


دانلود استاندارد  BS EN 1555-1 – ۲۰۱۰


 

توضیح اینکه ، پلی اتیلن را می توان یکی از ساده ترین پلیمرها دانست ، این ماده از پلیمریزاسیون گاز اتیلن در دمای معین ، مجاورت کاتالیست و فشار بالا تولید می شود ، ملکول های پلی اتیلن می توانند به صورت خطی یا شاخه ای باشند. از آنجا که پلی اتیلن های خطی یا سنگین ، شرایط بهتری را برای برقراری پیوند با یکدیگر دارند لذا با تشکیل پیوندهای جانبی ، ساختار محکم تری به نسبت پلی اتیلن های شاخه ای (سبک) تشکیل میدهند ، بنابراین در صنعت لوله سازی از پلی اتیلن خطی یا سنگین استفاده می شود.
مواد پلی اتیلن در رده های متفاوت از جمله PE 32 و PE 40 و PE 80 و PE100 و … گروه بندی می گردند ، اعداد ۳۲ و ۴۰ و ۸۰ و ۱۰۰ بیانگر استحکام کششی پلی اتیلن بوده که هر چه بیشتر باشد پلی اتیلن استحکام و مقاومت بیشتری خواهد داشت .
در طبقه بندی (Standard Extrapolation Method) SEM فرآیند طراحی و تولید لوله های پلی اتیلن بدینصورت تعریف می گردد که چنانچه یک نمونه لوله در دماهای متفاوت از جمله ۲۰ ، ۶۰ و یا ۸۰ درجه سانتی گراد به مدت چند هزار ساعت تحت فشار هیدرواستاتیک قرار گیرد ، با برون یابی (Extrapolation) نمودار آزمایش هیدرواستاتیک،LTHS (Long-term Hydrostatic Strength) چنین بدست می آیدکه اگر لوله مورد آزمایش ، در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و زمان ۵۰ سال ( ۴۳۸۰۰۰ ساعت ) ،تنشی معادل ۸ مگا پاسکال را پشت سرگذاشت( MRS=8Mpa ) ، لوله PE80 قلمداد شده و چنانچه تنش ۱۰مگا پاسکال را پشت سر گذاشت ( MRS=10Mpa )، پلی اتیلن PE100 خواهد بود، توضیح اینکه(Minimum Required Strength) MRS، همان حداقل استحکام هیدرو استاتیکی بلند مدت پیش بینی شده در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و مدت ۵۰ سال می باشد.

کلاس کاری MRS با PE
                                    کلاس کاری MRS با PE

اختصار MRS

MRS: minimum required strength

مفهوم MRS

در واقع MRS برابر است با ۱۰ برابر حداقل مقاومت مورد نیاز. به عنوان مثال وقتی PE100 نوشته می شود یعنی حداقل مقاومت مورد نیاز ۱۰ Mpas می باشد.

نکته مهم

به منظور انجام جوش استاندارد می بایست PE لوله ≤ PE اتصال ، باشد

 

رابطه بین PE لوله و اتصالات پلی اتیلن بر اساس استاندارد EN
                       رابطه بین PE لوله و اتصالات پلی اتیلن بر اساس استاندارد EN

 

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  رحمانی
  1402/02

  سلام
  در نظر داریم یک سری از قطعات کشاورزی رو که قبلا از r60استفاده میکردیم از pe100استفاده کنیم لطفا بفرمایید بهترین حالت تزریق pe100چیست وبا چه گروهی ترکیب میشه که مقاومت بال و شکنندگی کم بشه ممنون

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/02

   درود مهندس برای پاسخ نیاز به پارامتر های دیگه هم داریم لطفا ایمیل کنید تا راهنمایی انجام بشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

MRSPE 100شبکه پلی اتیلن
نوشتهٔ پیشین
دستورالعمل آزمایش مقاومت و نشتی شبکه های توزیع و تغذیه
نوشتهٔ بعدی
مفهوم SDR
مطالب مرتبط