نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک

برای تعیین حجم گاز مصرفی از کنتور گاز استفاده می کنند و معمولا کنتور های گاز در ایستگاه های تقلیل فشار گاز برای تعیین مقدار گاز تحویلی دیسپچینگ شرکت ملی به مناطق گاز و همچنین در محل مصرف مثل بخش خانگی و یا صنعتی استفاده می شود. نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک از پیچیده ترین نوع این کنتور ها می باشد.

کنتور اولتراسونیک ( Ultrasonic Meter ) از دقیق ترین نوع کنتور های گازی به شمار می رود و از این کنتور در ایستگاه های مترینگ جهت فروش خارجی و یا مصارف صنعتی زیاد استفاده می شود.

نحوه کارکرد

روش اندازه گیری در کنتورهای آولتراسونیک بر مبنای اندازه گیری تغییرات زمان گذارِ سیگنال فراصوت بین دو ترانسدیوسر ( Transducer ) می باشد. در این روش، یک جفت ترانسدیوسر در مقابل هم و در دو سوی مسیر عبور سیال ( اصطلاحاً، یک مسیر ترانسدیوسری ) قرار می گیرد. در حالتی که جریان سیال ( دبی ) عبوری صفر باشد، زمان گذار سیگنال بین این دو ترانسدیوسر در دو جهت رفت و برگشت یا به اصطلاح زمان گذار بالا و پایین، برابر می باشد. با تغییر جریان سیال، اختلاف میان زمان گذار بالا و پایین، متناسب با مقدار و جهت جریان تغییر می کند؛ این اختلاف، مبنای محاسبه سرعت سیال و جریان عبوری است. بخاطر یکسان نبودن پروفایل سرعت سیال در سطح مقطع کنتور و به جهت افزایش دقت اندازه گیری، تعداد مسیرهای ترانسدیوسری معمولاً  ۳ یا ۴ مسیر انتخاب می شود. در ویدئوی زیر توضیحات جامعی در خصوص کنتور های اولتراسونیک و نحوه کارکرد و اجرای آن داده شده است.

در حال بارگزاری ویدئو...

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشتهٔ پیشین
تست خمش سرجوش
نوشتهٔ بعدی
اکچویتور پنوماتیک
مطالب مرتبط