نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک

برای تعیین حجم گاز مصرفی از کنتور گاز استفاده می کنند و معمولا کنتور های گاز در ایستگاه های تقلیل فشار گاز برای تعیین مقدار گاز تحویلی دیسپچینگ شرکت ملی به مناطق گاز و همچنین در محل مصرف مثل بخش خانگی و یا صنعتی استفاده می شود. نحوه کارکرد کنتور اولتراسونیک از پیچیده ترین نوع این کنتور ها می باشد.

کنتور اولتراسونیک ( Ultrasonic Meter ) از دقیق ترین نوع کنتور های گازی به شمار می رود و از این کنتور در ایستگاه های مترینگ جهت فروش خارجی و یا مصارف صنعتی زیاد استفاده می شود.

نحوه کارکرد

روش اندازه گیری در کنتورهای آولتراسونیک بر مبنای اندازه گیری تغییرات زمان گذارِ سیگنال فراصوت بین دو ترانسدیوسر ( Transducer ) می باشد. در این روش، یک جفت ترانسدیوسر در مقابل هم و در دو سوی مسیر عبور سیال ( اصطلاحاً، یک مسیر ترانسدیوسری ) قرار می گیرد. در حالتی که جریان سیال ( دبی ) عبوری صفر باشد، زمان گذار سیگنال بین این دو ترانسدیوسر در دو جهت رفت و برگشت یا به اصطلاح زمان گذار بالا و پایین، برابر می باشد. با تغییر جریان سیال، اختلاف میان زمان گذار بالا و پایین، متناسب با مقدار و جهت جریان تغییر می کند؛ این اختلاف، مبنای محاسبه سرعت سیال و جریان عبوری است. بخاطر یکسان نبودن پروفایل سرعت سیال در سطح مقطع کنتور و به جهت افزایش دقت اندازه گیری، تعداد مسیرهای ترانسدیوسری معمولاً  ۳ یا ۴ مسیر انتخاب می شود. در ویدئوی زیر توضیحات جامعی در خصوص کنتور های اولتراسونیک و نحوه کارکرد و اجرای آن داده شده است.

در حال بارگزاری ویدئو...

 

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ایستگاه های تقلیل فشار گازکنتور گاز
نوشتهٔ پیشین
تست خمش سرجوش
نوشتهٔ بعدی
اکچویتور پنوماتیک
مطالب مرتبط