کالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی(تست سوزنی)

یکی از تست هایی که قبل از دفن لوله باید برای پوشش لوله انجام شود، تست هالیدی می باشد لذا تعیین ولتاژ دستگاه هالیدی بسیار حائز اهمیت می باشد در زیر می خواهیم نحوه کالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی(تست سوزنی) را شرح دهیم. در واقع اگر کالیبره درستی انجام ندهیم باعث می شود که تست پوشش شبکه مردود شود و نیاز باشد که با استفاده از دستگاه های عیب یابی پوشش لوله نسبت به رفع آن اقدام کنیم که این کار نیازمند وقت و هزینه زیادی خواهد بود.

نحوه کالیبره کردن

بر اساس بند ۲ ماده ۴ از فصل دوم مشخصات فنی فلزی تعیین ولتاژ یا کالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی بدین صورت انجام می شود:

ابتدا نوارپیچی به صورت ۵۰% روی هم پیچی اجرا میکنیم سپس با نوک سوزن، سوراخی بر روی لوله ایجاد کرده که تا سطح لوله برسد بعد الکترود دستگاه را روی نقطه سوراخ شده کشیده و بتدریج ولتاژ را افزایش می دهیم بحدی که جرقه بین الکترود و لوله در نقطه سوراخ شده ایجاد گردد.

پی نوشت ها

پی نوشت ۱: بر اساس بند ۳ ماده ۸ از فصل دوم مشخصات فنی فلزی مقدار ولتاژ دستگاه هالیدی حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلووات تنظیم می شود که در کالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی باید این محدوده رعایت شود. البته باید بیاد داشت که بستگی به نوع پوشش باید از استاندارد مربوطه مقدار تنظیمی ولتاژ هالیدی را تعیین کرد. مثلا برای خطوط انتقال از استاندارد IGS-C-PL 100 استفاده می کنیم و مقادیر را بر اساس این استاندارد استخراج و استفاده می کنیم.

پی نوشت ۲: بر اساس بند ۲ ماده ۴ از فصل دوم مشخصات فنی فلزی آزمایش تعیین ولتاژ دستگاه یا کالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی(تست سوزنی) باید هر ۴ ساعت یکبار انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پوشش بیتوسیلپوشش سه لایه پلی اتیلنپوشش کلتارتست پوششتست سوزنیکالیبره ولتاژ دستگاه هالیدی
نوشتهٔ پیشین
نمونه آزمون های نظارت
نوشتهٔ بعدی
آزمایش چسبندگی نواردستی سرجوش
مطالب مرتبط