یکی از مهمترین کارهایی که طی اجرای هر پروژه یا در زمان بهره برداری از خط لوله فلزی می بایست به دقت کنترل گردد وضعیت پوشش خط لوله می باشد. اجرای نامناسب عایقکاری و کنترل های لازم (در کارگاه عایقکاری یا در محل پروژه) و عدم کنترل مداوم سیستم حفاظت کاتدیک خط فلزی از سوی بهره بردار منجر به تضعیف پوشش لوله و خوردگی سطح خارجی لوله که شایع ترین نوع خوردگی است می گردد که این مورد علاوه بر کاهش طول عمر لوله می تواند منجر به حادثه نیز بشود.

در صورتی که تست پوشش جواب ندهد و نیاز به رفع دیفکت های پوشش لوله باشد از دستگاه های مختلفی برای این کار استفاده می شود که در زیر به آن اشاره می شود:

۱- دستگاه DCVG

این دستگاه اختصارا ( DCVG ( DIRECT CURRENT VOLTAGE GRADIENT می باشد که با استفاده از آن یک محدوده ای که افت جریان زیاد داریم را مشخص می کند تا بتوان نسبت به پیدا کردن محل آسیب دیده پوشش خط و تعمیر آن اقدام شود.

DCVG یکی از دو ابزار مهم (DCVG – CIPS) در کانسپت EDCA به منظور تشخیص و آشکارسازی عیب پوشش لوله های مدفون است. هر دو روش DCVG  و CIPS  برای آشکارسازی سیستم های لوله گذاری CP مورد استفاده قرار می گیرند.
اصول تکنیک DCVG استفاده از ولتاژ DC گرادیان است. از DCVG می توان در سطح شهر، در سراسر رودخانه، مدخل رودخانه ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، مرداب ها، سیستم های موازی لوله های گاز، روغن، مواد شیمیایی، و لوله های آب می توان استفاده نمود.
دستگاه کوانتوم CIPS از تکنولوژی GPS برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند و همچنین قادر به برداشت اطلاعات مکانی ، تاریخ و زمان می باشد.

اجزای دستگاه DCVG

  • یک عدد ولت متر عقربه ای صفر در وسط با حساسیت زیاد
  • یک عدد قطع و وصل کننده جریان قابل تنظیم و سازگار با ولت متر
  • دو عدد الکترود عصایی مس / سولفات مس متناسب با ولت متر

۲- دستگاه C-SCAN

این دستگاه اختصارا COATING SCAN ) C-SCAN ) می باشد که جهت رفع عیب در تست پوشش خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

COATING SCAN
C-SCAN

۳- دستگاه PCM

این دستگاه اختصارا PIPELINE CURRENT MAPPER ) PCM ) می باشد و جهت یافتن نقاط آسیب دیده پوشش لوله کاربرد دارد.

دستگاه PCM ساخت شرکت  Radiodetection   محصول سال ۲۰۱۷ این شرکت جهت بررسی سریع تر خطوط لوله با جمع آوری داده های همزمان می باشد. این سیستم نقشه برداری جریان خط لوله Pipeline Current Mapping اندازه گیری و ذخیره سازی میزان تضعیف جریان خط و اطلاعات شیب ولتاژی را همزمان با عمق پوشش و موقعیت مکانی GPS جهت بررسی سریع تر و پیمایش دقیق تر خطوط لوله  ارائه می نماید.
تشخیص زود هنگام نقص پوشش در خطوط لوله از آسیب های خوردگی جلوگیری می نماید و صرفه جویی بسیار بالایی در هزینه های تعمیر خطوط لوله و جایگزینی آنها فراهم می آورد.

دستگاه PIPELINE CURRENT MAPPER
دستگاه PCM
, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
جدول محاسبه وزن لوله های پلی اتیلن
نوشتهٔ بعدی
دستورالعمل اجرا و راه اندازی شبکه های گازرسانی پلی اتیلن

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست