در ابتدای شروع به کار پیمانکار و بعد از تجهیزکارگاه و قبل از شروع به حفاری ابتدا پیمانکار باید نسبت به تعیین محل موانع مسیر از جمله لوله های آب و… اقدام نماید که این کار توسط حفر چاله آزمایشی انجام می شود. بنابراین محاسبه چاله آزمایشی مورد نیاز می باشد که سعی کردیم در اینجا تمامی ابعاد در این زمینه مورد بحث قرار گیرد.

چاله آزمایشی در مشخصات فنی

درواقع ماده ۲ از فصل اول مشخصات فنی پیمانکار را موظف می نماید ابتدا به حفر چاله آزمایشی اقدام نماید تا مهندس ناظر پس از بررسی نسبت به تعیین مسیر حفاری اقدام و اجازه حفاری صادر کند.

آیتم چاله آزمایشی در فهرست بهای تاسیسات نفت و گاز

چاله آزمایشی در فهرست بهای خطوط لوله گاز شهری و همچنین خطوط لوله کمربندی پیش بینی شده است و مطابق آیتم ۱۳۰۱۰۰۱ محاسبه و ارزش گذاری می شود.

آیتم ۵۲۱۳۰۱۰۰۱ (فهرست بهای خط لوله کمربندی): حفر چاله آزمایش و پر کردن آن شامل حمل مواد زائد به خارج به هر ابعاد

آیتم ۵۱۱۳۰۱۰۰۱ ( فهرست بهای خط لوله گاز شهری): حفر چاله آزمایش و پر کردن آن شامل حمل مواد زائد به بیرون کارگاه تا فاصله ۳۰ کیلومتر در محل مجاز به ابعاد ۱٫۵ * ۰٫۵ * ۱٫۵ متر

همانطور که مشاهده می کنیم در فهرست بهای خط لوله گازشهری مقدار ابعاد چاله آزمایشی استاندارد شامل ۱٫۵ متر طول در ۰٫۵ متر عرض و ۱٫۵ متر عمق در نظر گرفته شده است.

نکات چاله آزمایشی:

نکته ۱: طبق ابعاد استاندارد حجم چاله آزمایشی ۱٫۱۲۵ مترمکعب می باشد و ناظر می تواند حجم تمامی چاله های آزمایشی پیمانکار را محاسبه و سپس تقسیم بر حجم استاندارد چاله آزمایشی کند و تعداد چاله آزمایشی استاندارد را محاسبه کند.

نکته ۲: در حالت عادی و طبق قرارداد های گروه خاک سرندی چاله هایی جهت پیدا کردن انشعابات و… حفر می کنند که به اصطلاح ” بندک “می گویند که باید توجه داشت بندک جز چاله آزمایشی محاسبه نمی شود.

نکته ۳: در مسیر هایی که احتمالا نیاز به حفر چاله آزمایشی نیست حتی در فهرست بها هم برای آن آیتمی در نظر گرفته نشده است. مثلا در فهرست بهای خطوط انتقال ایتم چاله آزمایشی نداریم و در صورتیکه بطور خاص یک پروژه نیاز به همچنین آیتمی داشت در ابتدای براورد پیمان این آیتم به صورت ستاره دار اضاف خواهد شد.

پی نوشت:

پی نوشت ۱: اینکه ناظر دقیقا ابعاد و حجم استاندارد چله آزمایشی را محاسبه کند و تعداد چاله های آزمایشی پیمانکار را بر طبق آن بدست بیاورد شاید بسته به مکان و زمان و استان محل پروژه متفاوت عمل شود بنابراین لازمست ابتدا از ناظر ارشد نسبت به این موضوع استعلام شود که مبنای کار چگونه است.

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • Avatar
  سید نوید
  1402/03

  سلام
  من چطور میتوانم با شما ارتباط برقرار کنم

  پاسخ
  • معین الدین توکل
   معین الدین توکل
   1402/03

   درود…از قسمت تماس با ما میتونید اقدام کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیتم های فهرست بهاصورت وضعیت
نوشتهٔ پیشین
نحوه محاسبه آسفالت فهرست بها
نوشتهٔ بعدی
پیاده کردن مسیر و رنگه ریزی
مطالب مرتبط