آموزش شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

آموزش شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

افزایش فعالیتهای صنعتی و گسترش فناوری و افزایش کـاربرد ماشین آلات، روند بروز حوادث در محیطهای صنعتی نیز فزونی یافته است. درسیستمهای سنتی، پس از وقوع حوادث و بروز خسارات جبران ناپذیر، اقدام به بررسی علل حوادث می گردید و نقایص یک سیستم یا فرآیند تعیین می شد، اما امروزه به دلیل وجود انواع مختلف روشهای شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک، قبل از وقـــوع حوادث می توان نقاط حادثه خیز و بحرانی را مشخص کرد و نسبت به پیشگیری از وقوع حوادث و کنترل آنها اقدام نمود. بنابراین آموزش شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تعریف

شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک روشی سازمان یافته و نظام مند برای رتبه بندی و اولویت ریسکها و تصمیمگیری در راستای کاهش ریسک به میزان قابل قبول است. کلیه عملیات و فعالیتهای تولیدی و صنعتی نیازمند الزاماتی است که قصور از هر کدام میتواند به بروز پیامدهای ناخواستهای در قالب جراحات به پرسنل و مشتریان داخلی و خارجی، صدمه به فرآیندها و محصولات تولیدی، خدمات ارائه شده، صدمات زیست محیطی، خدشه به اعتبار و آبروی سازمان، و سایر دارائیهای با اهمیت بیانجامد.

در حال حاضر با توجه به رشد صنعت، تکنولوژی و پیچیدگی خطرات و به منظور جلوگیری و کاهش عواقب جانی و مالی ناشی از وقوع حوادث، مدیریت و کنترل ریسکها و همچنین آموزش مفاهیم شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک، شناخت روشها، تکنیکها و استفاده از آنها در ایجاد سیستم ایمنی واحدهای تولیدی و صنعتی، امری ضروری می باشد.

کتابچه آموزش در خصوص شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

در این کتابچه اصول و مفاهیم مربوط به شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک برای مسئولین ایمنی کارگاه با توضیحات جامعی شرح داده شده است تا این مستند در کنار سایر فرم های ایمنی در پروژه تهیه گردد.


کتابچه آموزش شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک


دانلود کتاب ارزیابی و مدیریت ریسک


روش اجرائی شناسائی خطرات و ارزیابی ریسکهای ایمنی و بهداشت


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

HSEایمنی
نوشتهٔ پیشین
راهنمای تدوین طرح ایمنی، بهداشت و محیط زیست
نوشتهٔ بعدی
برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی | MSDS
مطالب مرتبط